Jak przygotować się na daleką podróż motocyklem

Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda – kto z nas nie zna tego wspaniałego zdania, które poprzedza niemal każdy wyjazd ze znajomymi, niezależnie czy są to narty, góry, morze, czy nawet dalsze wycieczki na off-road.

My jako motocykliści, takie wycieczki organizujemy stosunkowo często, a na pewno o wiele częściej niż ma to miejsce w przypadku innych pasjonatów i często bywamy o wiele bardziej zgrani, co również można zobaczyć w czasie takich wypraw i zlotów. Ja mam tego farta, że w mojej okolicy, która jest stosunkowo nie duża (niewielkie miasteczko, posiadające 20 tysięcy mieszkańców), jest bardzo dużo motocyklistów uwielbiających przemierzać odległe części polski na jednośladach turystycznych. Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób ja się przygotowuje do takiej wyprawy, to zapraszam serdecznie do dalszej części tekstu.

Przede wszystkim strój na każdą okazję.

Są wakacje i od razu wszystkim się wydaje, że będzie cały czas ciepło i nie spotka nas chłodna i brzydka pogoda, deszcz, a tym bardziej mrozy – otóż nic bardziej mylnego, zwłaszcza jeśli planujecie nocować pod namiotami.

W pierwszej kolejności powinniśmy zakupić takie elementy jak kurtka motocyklowa z możliwością dopięcia dodatkowej podszewki, spodnie termiczne, bluzę termiczną, rękawiczki motocyklowe z dodatkową warstwą grzejącą, wodoodporne nakładki na buty motocyklowe, oraz ciepła kominiarka. W ten sposób będzie zabezpieczeni na każdą okazję i ochronicie całe ciało przed przykrymi skutkami zimnego wiatru i niskich temperatur powietrza.

Nie zabierajcie ze sobą stroju skórzanego, ponieważ jest on niewygodny na dłuższe trasy i przede wszystkim mało praktyczny. Dobrej jakości spodnie i kurtka tekstylna, zabezpieczą was tak samo, zwłaszcza jeśli zadbacie o jakość protektorów, lub zwyczajnie wymienicie je na lepsze. Kurtka i spodnie tekstylne, będą posiadać o wiele większą ilość kieszeni, więc zabierzemy ze sobą o wiele więcej niezbędnych gadżetów i akcesoriów, nie musząc tracić niezbędnego miejsca na większe elementy w kufrach i bagażnikach.

Jak dostosować motocykl?

Odpowiednie dostosowanie maszyny, jest drugim niesamowicie istotnym aspektem, który nie tylko wpłynie na komfort naszej jazdy i możliwość zabrania większej ilości przedmiotów. Możemy liczyć również na większe bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę ewentualne ślizgi i wywrotki, warto zabezpieczyć się w gmole, które nie tylko ochronią nasze nogi, ale przyjmą część siły upadku, minimalizując szkody mechaniczne. Siła również zostanie zdjęta z bocznych kufrów, więc nasz bagaż o wiele mniej ucierpi w czasie wywrotki.

O samych kufrach, sakwach i bagażnikach chyba nie muszę pisać, ponieważ będzie to zależne od ilości zabieranych przez nas rzeczy. Sam wybieram najczęściej bagażnik na którym umieszczam namiot wraz ze śpiworem oraz dwa boczne plastikowe kufry, do których wkładam całą resztę. Może wydawać się to małą ilością miejsca, jednak ja daje radę spakować się w ten sposób na dwutygodniową podróż po kraju. Oczywiście nie zabieram ze sobą dużej ilości jedzenia i często zdarza się zatrzymać gdzieś na dłużej, by spokojnie móc uprać swoje ubrania.

Z dodatków mechanicznych, śmiało mogę wymienić również podgrzewane manetki, które wręcz ratują nasze życie w chłodniejsze wieczory, gdy zgadzacie się wszyscy razem, że jednak dojedziecie do kolejnego punktu, ponieważ zostało niewiele kilometrów chociaż warunki są mało sprzyjające. W ten sposób możecie założyć dużo cieńsze i wygodniejsze rękawiczki, a mimo wszystko czuć przyjemne ciepło.

Smaczek na koniec.

Co jeszcze warto ze sobą zabrać na podróż? Otóż będzie to plecak dla motocyklisty ze zbiornikiem na napój. Jeśli długo jeździcie na motocyklu w pełnym słońcu, uwierzcie, może zachcieć się wam pić, a nawadnianie jest wtedy niemal podstawą, ponieważ w kostiumie będziecie się niesamowicie mocno pocić – letnie upały nie będą nam pomagać, możecie mi wierzyć.

Plecakom i poszczególnym artykułom, mam zamiar poświęcać osobne wpisy, więc zapraszam was serdecznie do śledzenia bloga, ponieważ z pewnością dowiecie się wielu ciekawych rzeczy!